Ilość miejsc: 57 Pozostało: 57

Cena: 445.00 zł

10-11.09.2022

Winobranie Zielona Góra 2022

4* Qubus Hotel w Legnica

Winobranie

Winobranie - (Dni Zielonej Góry) to coroczna, największa w regionie impreza kulturalna odbywająca się w Zielonej Górze we wrześniu. Zazwyczaj trwa około 7-9 dni, podczas których trwają liczne imprezy organizowane przez lokalne stowarzyszenia, koncerty, jarmark handlowy oraz prezentacje produktów regionalnych, z których najważniejsze są lubuskie wina.
Najbardziej efektownym i najbarwniejszym elementem obchodów zielonogórskiego Winobrania jest korowód. Za jego organizację odpowiada zazwyczaj Teatr Lubuski, który zaprasza do współpracy szczudlarzy, teatry uliczne, uczniów zielonogórskich szkół, miejskie stowarzyszenia i organizacje. Kilkaset osób przechodzi główną ulicą miasta, krocząc za królem winobrania - Bachusem. Na jadących platformach prezentują się poszczególne winnice, a winiarze częstują obserwatorów winem.

Historia zielonogórskiego winiarstwa to bardzo istotny element lokalnej tożsamości. Obrosła już w wiele pięknych legend. Jedna z nich mówi, iż po zamordowaniu Bachusa przez tytanów bogini Atena pokropiła jego krwią tereny przyszłych regionów winiarskich, a jedna z nich spadła na Zieloną Górę, co zapoczątkowało tradycję winiarską na tym terenie.

Krzewy winorośli pojawiły się na terenie Zielonej Góry wraz z flandryjskimi osadnikami, którzy przybyli na ten obszar w 1150r. Pierwsze udokumentowane wzmianki dotyczące zielonogórskiego winiarstwa pochodzą z 1314r. Położenie miasta na nasłonecznionych wzgórzach a także sprzyjający klimat przyczyniły się do rozwoju winiarstwa, umożliwiając powstanie najbardziej na północ w Europie wysuniętych winnic.

Zielona Góra

Zakwaterowanie w hotelu w pokojach 2, 3 i 4 osobowych.

1 dzień - 10.09.2022 - Wyjazd ze Słupska około godz. 4.00. Przejazd do Zielonej Góry ze śniadaniem pokładowym, przygotowanym przez Mistrza Rafała z restauracji "Pyszne Jedzonko", około godziny 9.00 zwiedzanie z przewodnikiem starego rynku miasta.  O godz. 12.00 udział w korowodzie, najważniejszym i kulminacyjnym wydarzeniu winobrania. Do godz. 17.00 czas wolny na degustacje. O 17.00 przejazd do hotelu 4* Qubus Hotel w Legnicy. Spacer po Legnicy z przewodnikiem. Około 20.00 uroczysta kolacja.  Nocleg

2 dzień – 11.09.2022 - 8.00 Śniadanie. 10.00 przejazd do Zaboru - muzeum winiarstwa oraz zwiedzanie winnicy. Około godz. 14.00 zakończenie winobrania i przejazd do Słupska. Powrót około godz. 20.00.